Yazıhan Ovası Planlı Sulamaya Hazırlanıyor

“Yazıhan Ovası Tarımsal Sulama yapı ve Planlama” toplantısı

Yazıhan Ovası Planlı Sulamaya Hazırlanıyor

“Yazıhan Ovası Tarımsal Sulama yapı ve Planlama” toplantısı Yazıhan Belediye Meclis salonunda yapıldı. Toplantıya, Belediye Meclisi üyeleri, DSİ Şube Müdürü Arif Tüfenkci, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanları ile Tarımsal kuruluşların temsilcileri, İlçe yöneticileri ve çiftçiler katıldı.

“PLANLI BİR SULAMA VE TARIM İSTİYORUZ”

Yazıhan Belediye Başkanı  Nevzat Öztürk, Yazıhan ilçesinde 20 bin hektar alanı sulayacak Boztepe Barajının sulamaya açılacağını belirterek “Sulanacak arazilerde neler ekilmeli, nasıl bir tarım yapılmalı ve planlı bir sulama amacıyla bu toplantıları yapıyoruz. Tarımsal yapımızın planlı olmasını istiyoruz. Bu nedenle de uzman kuruluşlarımızın görüşlerine ve önerileri, desteklerine ihtiyacımız var” dedi.

KAYISI AĞIRLIKLI OLACAK.

Yazıhan Ovasında sulamaya açılacak alanlarda kayısı dikiminin en az yüzde 35’ler civarında olacağını öngören Tarım kuruluşları temsilcileri, bölgede, Ceviz, badem, üzüm, çilek, kiraz, elma ağaçlarının da dikilebileceğini belirterek, karanfil ve kesme gül dikiminin de uygun olduğunu ifade ettiler. Sebzeciliğinde ekileceği Yazıhan Ovasında kayısıcılık ağır basacak. Şeker kotası nedeniyle pancar da ekmek isteyen Yazıhanlılar, pancar akimi için kotanın kaldırılmasını istiyor. Domates ekiminin yaygın olduğu Yazıhan da salça fabrikası yapılması içinde ön proje hazırlanacağı öğrenildi.  Yazıhan Ovasının seracılığa da çok uygun olduğu belirtildi.

KAPALI SULAMA ŞEBEKESİ HİZMETE GİRİYOR

DSİ Şube Müdürü Arif Tüfenkci, yapımı devam eden Yazıhan Boztepe sulama şebekesinin Kuruçayın sol sahil kısmının 2016 yılının sonunda tamamlanarak hizmete gireceğini belirterek “sol sahil sulama şebekesi tamamlanmak üzeredir. Sol sahilde toplam 3 bin 300 hektar alan tarımsal sulamaya kavuşacaktır. Sağ sahilin birinci kısmı olan cazibeli şebekemiz de 2017 Yılının Nisan-Mayıs ayı içerisinde sulamaya hazır olacaktır. Burada da yaklaşık 6 bin hektar alan sulanacaktır. Sadece üçüncü kısım dediğimiz ve pompajla su pompalanacağı sağ sahil ikinci bölümde ise sulamaya 2018 yılında geçilecektir. Bu konuda çalı8şmalar devam etmektedir” dedi.

YÜKSEK BASINÇLI SULAMA SİTEMİ

DSİ Şube Müdürü Tüfenkci, Yazıhan’da Yüksek Basınçlı yağmurlama ve damlama sisteminin kapalı sistem döşendiğini , sayaç sistemi ile az suyla daha çok alanın sulamaya hazırlandığını kaydederek “Yazıhan Ovasında tarımsal inceleme de yaptık. Meyvecilik ve sebzecilik incelendi, buna göre toprak ve sulama analiz edildi. Projeli bitki deseni üzerinde çalışıldı. Yüzde 35 kayısı dikimi beklendiğinden diğer kısa vadeli ürünler önerilecek. Buna göre de su ihtiyacı ortaya çıkacak. Suya göre de sulanacak alanı belirleyeceğiz. Bu bölgede daha az suyla daha fazla alanı sulamak zorundayız. 2 Yıldır bölgemizde kuraklık var bu nedenle suyu idareli ve yerine göre kullanacağız. Boztepe sulamasında 6 ay sonra Yazıhan Ovasına su vermiş olacağız” diye konuştu.

“SULAMA BİRLİĞİNİ İSTEMİYORUZ”

Yazıhan’da önümüzdeki günlerde yeni bir toplantı daha yapacaklarını ve tüm muhtarları davet edeceklerini açıklayan Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk “Yazıhan sulamasına büyük önem veriyoruz. Planlı tarım ve planlı sulama için bu toplantıları yapacağız. Ancak , milyopnlarca lira hazırlanarak kurulan Boztepe Barajı ve sulama şebekesinin kendini yönetmekten aciz olan Sulama Birliklerine teslim edilmesini de asla istemiyoruz. DSİ ve Belediye ile birlikte sulamada görev almasının gerekli, olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Sulama Birliklerinin çalışmasından ve sulama uygulamanın geldiği durum ortadadır” ifadelerini kullandı.